آخرین خبر ها

بایگانی/آرشیو برچسب ها : انتقالی دائم

۸۱ نظرها

اکثر دوستان در پست قبل سوال کرده بودند که مثلا با فلان رتبه امکان قبولی وجود دارد یا خیر. به این نکته توجه داشته باشید که در کل شانس قبولی زمانی بالا میرود که داوطلبان کمتری در تکمیل ظرفیت شرکت کرده باشند و از آنطرف هرچه رتبه کشوری شما در کنکور بهتر باشد ، شانس قبولی نیز بالاتر است. اینکه چه تعداد از داوطلبان در این تکمیل ظرفیت شرکت کرده اند مشخص نیست.

 

در صورتی که ترم یک باشیم و درسی را افتاده باشیم، آیا سایر دروس پس از انتقال به دانشگاه جدید معادل سازی میشود؟

از انجایی که با قبول شدگان در تکمیل ظرفیت مانند قانون دانشجویان انتقالی دائم رفتار میشود و در صورت قبولی پرونده به دانشگاه جدید منتقل میگردد همه نمرات شما در آن دانشگاه نیز مورد پذیرش است و ثبت میشود

 

اگر کسی مدرک کاردانی – نرم افزار داشته باشد می تواند در تکمیل ظرفیت یک رشته دیگر را هم انتخاب کند؟

خیر،فقط در تکمیل ظرفیت رشته ای میتوانید شرکت کنید که کنکور ان را داده اید

 

من رتبم 410 شده، بنظر شما شانس من واسه شمسی پور یا باهنر شیراز با این وضعیتی که پیش اومده چقدره ؟

بستگی به این دارد که از 409 نفری که رتبه بهتری نسبت به شما دارند چند نفر در تکمیل ظرفیت شرکت کرده اند و این اولویت ها را انتخاب کرده اند. در هر صورت شانس قبولی در باهنر بالاست

 

میخواستم ببینم تکمیل ظرفیت مرحله دوم هم داره یا نه؟ چون نفرایی که میرن تو دانشگاههای بالا جاهاشون خالی میشه   ؟

بعید است. خالی شدن ظرفیت های قبلی همیشه یکی از مشکلات اساسی تکمیل ظرفیت بوده

 

من توی اطلاعیه سازمان سنجش خوندم آموزشکده های فنی وحرفه ای هزینه تحصیلدانشجویان رو پرداخت نمی کنن یعنی اگه کسی روزانه هم بطور مثال شمسی پورقبولشه باید شهریه بده؟که اگه اینطور هست شهریه اش ترمی حدودا چقدر میشه؟

آموزشکده ها فقط در دوره روزانه پذیرش کرده اند که هیچ هزینه ای ندارد

 

آیا می تونم هم نرم افزار رو انتخاب کنم هم سخت افزار؟

اگر در هر دو گرایش مجاز شده اید ، بله

 

آیا در صورت عدم قبولی در تکمیل ظرفیت، میتوانیم همچنان در دانشگاه محلتحصیل فعلی ادامه تحصیل دهیم ( با توجه به استفاده از معافیت تحصیلی ) ؟

بله میتوانید ادامه تحصیل دهید

 

آیا در صورت قبولی در تکمیل ظرفیت، مشکلی برای معافیت تحصیلی صادر شده پیش نمی آید؟

خیر

 

آیا بومی بودن تاثیری در انتخاب ها دارد؟

بله ، تاثیر زیادی دارد

 

آیا فرصت برای اصلاح ثبت نام تکمیل وجود دارد چون می خواهیم انتخاب اولمان را تغییر دهیم؟

خیر، ولی میتوانید با سازمان سنجش مکاتبه یا مراجعه نمایید و درخواست اصلاح کنید

 

نتایج تکمیل ظرفیت چه زمانی اعلام میشود و از کی کلاسها شروع میشود؟

نتایج تکمیل ظرفیت اوایل بهمن ماه اعلام خواهد شد و از بهمن نیز کلاس ها آغاز میشوند

 

۱۷۸ نظرها

با عنايت به آمار قابل توجه دانشجويان متقاضي نقل و انتقال و لزوم استفاده از تسهيلاتي كه بتواند محيط مناسب توام با آرامش را براي ادامه تحصيل دانشجويان ايجاد نمايد و از طرفي محدوديت امكانات ، عدم تمايل و خودداري برخي از مسئولين مراكز از پذيرش دانشجويان متقاضي انتقال ، لزوم سياست بومي سازي پذيرش دانشجويان بيش از پيش احساس مي شود. تا تحقق اين امر و با توجه به اينكه اين اداره كل در چرخه اجرايي فرآيند انتقال داراي نقش نظارتي بوده و عهده دار برنامه ريزي و ماهنگي امور مي باشد، لذا به منظور افزايش بهره وري و ارتقاء سطح كيفي فعاليت ها، تسهيل مسير آموزش ، كاهش مسافرت هاي درون و برون شهري و جلوگيري از حضور فيزيكي مراجعين به اين اداره كل ، فرآيند انتقال را به شيوه ذيل ارائه مي دهد : كليه فرآيند مربوط به انتقال و ميهمان شدن دانشجويان بايد با رعايت فصول هشتم و نهم آيين نامه آموزشي به ويژه مواد 38 ، 39 ، 45 و تبصره ذيل ماده 52 و يا بند الف 2 اختيارات كميسيون موارد خاص ( در موارد خاص) و موارد ذكر شده در اين شيوه نامه صورت گيرد.

زمان انجام فرآيند انتقال دانشجويان واجد شرايط در كليه رشته هاي تحصيلي طي دو دوره تقريبي در ماه هاي خرداد ماه ( براي نيمسال اول ) و آذر ماه ( براي نيمسال دوم ) هر سال باشد. تعداد افراد قابل پذيرش براي انتقال دايم با توجه به ميزان پذيرش در هر رشته و مقطع تحصيلي و در مجموع دو نوبت اول و دوم در هر سال تحصيلي حدود 10% پذيرش آزمون ورودي باشد.

تبصره : مراكز مي توانند در صورت تاييد گروه آموزشي، موافقت با درخواست انتقال متقاضيان را تا سقف 20 % پذيرش آزمون ورودي افزايش دهند. كليه دانشجويان متقاضي انتقال بايستي فرم مربوط به درخواست را در مركز آموزشي (مبدأ) تكميل نموده و شوراي نقل و انتقال مراكز، اسامي واجدين شرايط را به همراه مدارك مربوط ظرف مدت يك هفته پس از بررسي به مركز آموزشي پذيرنده ( مقصد ) ارسال نمايند.

تبصره : با توجه به محدوديت زمان ثبت نام و انتخاب واحد مراكز ، دانشجويان شاهدجديد الورود واجد شرايط يك روز پس از اعلام اسامي پذيرفته شدگان آزمون سراسري توسط سازمان سنجش آموزش كشور موظفند درخواست و مدارك مثبته خود را به مركز مبدأ تسليم نمايند.

تبصره: شوراي نقل و انتقال مي تواند تركيبي از معاونين آموزشي، دانشجويي، مسئولين آموزش وامور دانشجويي ومديران گروه هاي آموزشي به تشخيص رئيس مركز باشد. درخواست و مدارك كليه متقاضيان انتقال در صورت كثرت تقاضا و محدوديت پذيرش با توجه به موارد ذيل بررسي و با اولويت هاي مورد نظر شوراي نقل و انتقال اقدام گردد. تشخيص و تاييد احراز شرايط به عهده مراكز آموزشي مبدأ و مقصد مي باشد.

1- دانشجويان شاهد و ايثار گر، فرزندان جانبازان و آزادگان 2- سرپرستي خانواده ( ارايه گواهي از مراجع ذيصلاح ) 3- ارجحيت متاهلين 4- بيماري حاد دانشجو به استناد مدارك معتبر پزشكي 5- دانشجويان داراي ميانگين معدل كل 15 به بالا 6- ارجحيت دانشجويان بومي استان به غير بومي 7- ارجحيت انتقال شبانه نسبت به روزانه 8- ميزان مشكلات اقتصادي دانشجو و خانواده وي 9- ساير موارد خاص

تبصره : كليه مراكز آموزشي در هر سال تحصيلي با درخواست انتقال دانشجويان شاهد با رعايت ساير شرايط پس از ثبت نام در ابتداي نيمسال موافقت نمايند.

تبصره : پذيرش درخواست انتقال دانشجو مشروط بر آن است كه ادامه تحصيل متقاضي در واحد آموزشي مبدأ از نظر مقررات آموزشي بلامانع بوده وامكان ارائه حدنصاب واحد درواحد آموزشي مقصد وجود داشته باشد.

انتقال دايم دانشجويان شاغل به تحصيل در مراكز آموزشي يك شهر به مركز آموزشي ديگر در همان شهر امكان پذير نمي باشد.

تبصره : در موارد استثناء از جمله احكام انضباطي حتي الامكان انتقال به صورت موقت انجام پذيرد.

تبصره : در موارد استثناء و براساس درخواست دانشجو و موافقت شوراي نقل وانتقال مبدأ و مقصد ، انتقال دائم دانشجو از دوره روزانه مركز آموزشي يك شهر به دوره شبانه مركز آموزشي ديگر در همان شهر با رعايت ساير شرايط بلامانع است .

انتقال از دوره هاي شبانه به روزانه ، از دانشگاه پيام نور به دانشگاه هاي حضوري ( اعم از روزانه و شبانه) و از دانشگاه هاي غير دولتي به دانشگاه هاي دولتي ممنوع است، ليكن انتقال به عكس آن با موافقت مبدأ ومقصد بلامانع است .

تبصره : ميهمان شدن دانشجويان شبانه در دوره هاي روزانه با رعايت ساير مقررات و موافقت كميسيون موارد خاص مراكز آموزشي مبدأ و مقصد بلامانع مي باشد.

تبصره: در مراكزي كه مجري دوره شبانه هستند در موارد استثناء ميهمان شدن از پيام نور و مراكز غير دولتي با رعايت ساير مقررات و موافقت كميسيون موارد خاص مراكز آموزشي مبداء و مقصد فقط براي يك نيمسال بلامانع است .

انتقال موقت به دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه هاي غير دولتي صرفاً در دوره تابستاني و در دروس عمومي و پايه بلامانع است

طبق ماده 46 آيين نامه آموزشي در صورت انتقال دايم فقط واحدهاي گذرانده شده دانشجو كه نمرات آنها 12 و يا بالاتر است ، پذيرفته مي شود و پذيرفتن واحدهايي كه نمره آنها كمتر از 12 است بر عهده شوراي آموزشي يا كميته منتخب مراكز است .

تبصره : تمام نمرات درسي دانشجو در مركز آموزشي مبدأ اعم از قبولي يا ردي و سوابق آموزشي دانشجوي انتقالي از لحاظ مشروطي ، عينا” در كارنامه دانشجو درج و نمرات دروس پذيرفته شده ، فقط در ميانگين كل او محسوب مي شود . هر دانشجو در هر رشته مي تواند حداكثر يك نيمسال در دوره كارداني و يا كارشناسي ناپيوسته به صورت ميهمان تحصيل كند و افزون بر آن تصميم گيري به عهده كميسيون موارد خاص مراكز مبدأ و مقصد است. در مواردي كه اجازه انتقال موقت يا دايم از يك مركز به مركز ديگر بر اساس بند الف 2 آيين نامه اجرايي كميسيون موارد خاص صورت مي گيرد با عنايت به فرآيند تشكيل جلسات كميسيون ضروري است، درخواست دانشجويان يك ماه قبل از زمان تعيين شده در اين شيوه نامه انجام پذيرد. انتقال موقت ( ميهمان شدن ) داراي فرآيند خاصي مي باشد كه علاوه بر كسب موافقت مبدأ و مقصد و ارسال ليست دروس متقاضي ،اطمينان از ارائه حداقل نصاب واحد و رعايت پيش نياز و ساير موارد در مركز آموزشي مقصد را نيز به دنبال خواهد داشت . ساير موارد

فرآيند انتقال با توجه به شرايط وامكانات مراكز آموزشي و به تناسب ظرفيت پذيرش انجام خواهد شد.

به دانشجوياني كه داراي شرايط انتقال نمي باشند ، ازسوي واحد آموزشي مبدا” فرم انتقال نبايد داده شود . ودرخواست انتقال متقاضيان فاقد شرايط ذكر شده و يا افرادي كه فرم اطلاعات آنها ناقص باشد بررسي نخواهد شد. در صورت قبولي درخواست متقاضي و معرفي افراد به مركز آموزشي مقصد و اخذ واحد، موضوع انتقال قطعي محسوب و قابل انصراف نمي باشد.

دانشجويان انتقالي حق درخواست تسهيلات خوابگاهي را نخواهند داشت. انتقال دانشجو در مدت تحصيل فقط براي يك بار مجاز است. واحدهاي گذرانده شده دانشجوي ميهمان در نيمسال هاي تحصيلي در واحدهاي آموزشي مقصد عيناً در كارنامه دانشجو درج مي شود و نمرات در محاسبه ميانگين نيمسال (در صورت داشتن شرايط آيين نامه آموزشي) و ميانگين كل نمرات وي منظور مي گردد. رسيدگي به درخواست ميهماني يا انتقالي آن دسته از دانشجوياني كه پرونده تخلفشان در كميته انضباطي مراكز يا كميته مركزي انضباطي در دست رسيدگي مي باشد ، يا اجراي احكام انضباطي صادر شده در خصوص آنان به انجام نرسيده است ، منوط به موافقت و اعلام نظر قطعي آن كميته ها است .

با توجه به ممنوعيت انتقال به تهران جز در موارد مذكور در ماده 39 آيين نامه آموزشي نكات ذيل در ارتباط با موارد خاص متذكر مي گردد:

1 – مواردي كه با ماده 39 آيين نامه آموزشي انطباق كامل دارد . در اينگونه موارد موافقت مبدأ و مقصد كافي بوده و نيازي به اعلام نظر اين اداره كل نخواهد بود. بديهي است در صورت ضرورت، بر اساس رونوشت هاي ارسالي به اداره كل هماهنگي لازم با مراكز مربوط به عمل خواهد آمد. 2- مواردي كه با ماده 39 آيين نامه آموزشي انطباق كامل ندارد ولي انتقال دانشجو به عنوان مورد خاص بر اساس بند الف – 2 دستورالعمل اجرايي كميسيون موارد خاص به تاييد مركز مبدأ رسيده است در اينگونه موارد علاوه بر موافقت مبدأ و مقصد موافقت اين اداره كل نيز ضروري خواهد بود. ضمناً ارسال فرم خلاصه وضعيت دانشجو و درج اظهار نظر كميسيون موارد خاص مركز مبداء در آن و ارسال ساير مدارك دال بر خاص بودن وضعيت دانشجو به مقصد به عنوان مدارك ضميمه نامه مذكور نيز ضروري مي باشد. 3 – در مورد ميهمان شدن دانشجو حتي به صورت موارد خاص در كليه مراكز منجمله در مراكز مستقر در شهر تهران موافقت مبداء و مقصد با رعايت مقررات مربوط كافي بوده و نيازي به موافقت اين اداره كل نمي باشد.

مراكزي كه مجري دوره شبانه نيستند ، مجاز به پذيرش دانشجوي شبانه ديگر مراكز آموزشي به عنوان دانشجوي انتقالي يا ميهمان نمي باشند . پذيرش دانشجوي دوره روزانه مراكز آموزش عالي مبداء براي ادامه تحصيل در دوره شبانه مؤسسه مقصد به صورت انتقال موقت ( ميهمان ) يا دايم، صرفاً در صورتي مجاز است كه مؤسسه مقصد موافقت براي پذيرش دانشجو در دوره روزانه نداشته باشد ودانشجوي متقاضي انتقال، كتباً براي ادامه تحصيل در دوره شبانه درخواست ارائه نمايد.

دانشجويان شبانه اي كه مشكل نظام وظيفه ( براي برادران) ندارند ( از معافیت تحصیلی استفاده نمیکنند ( و وبيش از2 نيمسال از پذيرش اوليه آنها نگذشته است و با شركت مجدد در آزمون ورودي در نوبت روزانه همان مركز يا سايرمراكز پذيرش مي شوند، بايستي قبل از ثبت نام دررشته جديد، از رشته قبلي اعلام انصراف نمايند لازم به ذكراست سوابق تحصيلي قبلي اينگونه دانشجويان مطابق ماده 63 آيين نامه آموزشي وتبصره هاي ذيل آن مورد بررسي قرار خواهد گرفت و واحدهاي درسي قابل قبول مشخص خواهد شد.

دانشجو در يك نيمسال تحصيلي يا يك دوره تابستانی نمي تواند برخي از واحدهاي درسي خود را در محل تحصيل و تعداد ديگر را در مركز آموزشي مقصد به صورت ميهمان بگذراند . يا پس از اخذ واحد در محل تحصيل در كلاس هاي آموزشي ساير مراكز آموزشي بعنوان حضور درجلسات مربوط به آن واحد درسي شركت كند.

تبصره : صرفا” دانشجويان در شرف فراغت از تحصيل با نظر گروه آموزشي از الزام اين بند مستثني هستند مشروط برآنكه اولا” امكان ارائه واحد و تشكيل كلاس در آن نيمسال در محل تحصيل وجود نداشته باشد و ثانيا” مركز آموزشي مقصد در شهرستان محل تحصيل و مورد تأييد وزارت علوم باشد. در صورتي كه انتقال توأم با تغيير گرايش باشد رعايت مقررات مندرج در بخش هاي انتقال و تغيير رشته الزامي است . دريافت هر گونه وجه و هزينه اضافي از دانشجويان بابت ثبت نام ، نقل وانتقال، فراغت از تحصيل و موارد مشابه خارج از ضوابط و دستوالعمل هاي ابلاغ شده خلاف است و مديريت مركز آموزشي پاسخگوي تخلف خواهد بود. به لحاظ اين كه در آئين نامه آموزشي در ارتباط با جابه جايي دانشجو از يك مركز به مركز ديگر موردي ذكر نگرديده است ، لذا موضوع جابه جايي دانشجو امكان پذير نمي باشد.