آخرین خبر ها
روش های خلاصه برداری کنکوری

این تجربیات شخصی یکی از افراد موفق در کنکور کارشناسی ارشد یکی از بهترین دانشگاه های کشوره که درمورد خلاصه نویسی نکات کنکوری مطالبی رو بیان کرده اند، این مطالب واسه همه پشت کنکوری های عزیز در هر مقطعی قابل استفاده است.  لطفا برای موفقیت بهتر حتما به این نکات توجه کنید.

 

 کلا سه تا نکته در خلاصه بندی وجود داره:

۱- تو دور اول هرگز نه خلاصه برداری کنید و نه نکته برداری (حتی یک کلمه) علت :

* الف : اینکه شما تو دور اول هیچ چی بلد نیستی و اگه بخوای نکته برداری مجبوری کل کتاب رو به عنوان نکته حساب کنی و اگه بخوای خلاصه برداری فردا که میای خلاصه رو بخونی هیچ چی ازش نمی فهمی.

* ب : وقتی خلاصه می نویسی یا نکته برمیداری فکر میکنی که با نوشتن، اون مطلب رو تو ذهنت می نویسی ولی در واقع داری تو کاغذ می نویسی و هیچ فایده ای نداره ، به جای یک بار نوشتن سعی کن دو بار مطلب رو به دقت بخونی.

۲- تو دور دوم هم هرگز نه خلاصه هاتونو بنویسید و نه نکته هاتونو(حتی یک کلمه) علت :

*الف : نوشتن مطالب کلی ازتون وقت میگیره ، مثلا من خودم برای ریاضیات کلا ۱۰۰ صفه خلاصه و نکته و فرمول نوشته بودم . حالا حساب کنید نوشتن ۱۰۰ صفحه متن (فقط نوشتن) چقدر از آدم وقت میگیره چه برسه به اینکه بخوای اون مطلب رو از یه جا بخونی و انتخاب هم کنی…

*ب : وقتی یه آدمی اومده های لایتر (highlighter) یا به قولی ماژیک فسفری رو اختراع کرده دیگه چه نیازی به نوشتن مطالب تکراریه؟ (خب های لایتش کن) بابا الان Adobe Reader هم های لایتر داره ، به شخصه همه ی درس ها حتی ریاضیات رو اگه میخواستم یه قسمت رو که مهمه رو مشخص کنم به جای نوشتن اونو های لایت میکردم. اینطوری هم سرعت میره بالا و هم فوکوس روی مطلب بیشتر میشه.

۳- در موارد زیر میتونید خلاصه برداری و نکته برداری کنید:

*الف : لغت های زبان که باید بیش از حد تکرار بشن و مرور اونها توسط کتاب امکان پذیر نیست ، اگه کتاب زبانتون جیبی هست نیازی به اینگونه نوشتن ها هم نیست . من کل لغات ۵۰۴ رو تو مسیر رفت برگشت به کتابخونه خوندم ۱۰ دقیقه صبح موقع رفتن ۱۰ دقیقه هم شب موقع برگشتن. کتابم هم جیبی بود.

*ب : در مواردی که خیلی رفت و آمد میکنید، مسافرت میرید، سرکار میرید .در اینجور مواقع میتونید یه تعداد نکته و خلاصه با خودتون حمل کنید تا بتونید از همه ی وقتتون به صورت مفید استفاده کنید. ولی جایی که کتاب کنارتون هست نیازی به خلاصه نیست ، کتاب رو باز کنید و جایی که های لایت شده رو بخونید ، مثالی که های لایت شده رو حل کنید و اگه نفهمیدید مطالب قبلش رو نگاه کنید.

*ج : در مواقع که فرمول هایی رو نمیتونید حفظ کنید مثل فرمول های آمار یا فرمول های آنالیز . اینها رو هم میتونید تو کاغذ بنویسید و هر دو سه ساعت مرورشون کنید که تا آخر شب میره تو ذهنتون. در اینجور مواقع کتاب خوندن اذیتتون میکنه .

بنده خودم خیلی نکته و خلاصه مینوشتم البته اون اوایل ولی وقتی دیدم حتی یک بار هم این خلاصه ها و نکته ها رو نمیخونم گفتم چه نیازی به نوشتنشون هست . واقعا وقتمو با نوشتن برخی از چیزها تلف کردم در صورتی که از اون وقت برای بهتر فهمیدن مطالب میتونستم استفاده کنم . خلاصه هر کی خواست از تجربه استفاده کنه و هر کی هم مخالف بود استفاده نکته ، اجباری در کار نیست. استفاده از های لایتر هم فراموش نشه الان فکر کنم ۱۵۰۰ تومنه دو تا بگیرید میشه سه تومن که برای کل کنکور کافیه. در ضمن از این مطلب اینطور برداشت نشه که من مخالف خلاصه و نکته هستم ،من مخالف نوشتنش هستم وگرنه بدون خلاصه و نکته موفقیت اگه غیر ممکن نباشه خیلی دشواره… 

 

چگونه خلاصه برداری کنیم و چه موقع این خلاصه برداری بدرد می خورد؟

اولین سوالی که میخواهیم بهش جواب بدیم روش های خلاصه برداری هست.باید روشهای مختلفی که برای خلاصه برداری وجود داره رو بررسی کنیم.

 

 
روش های خلاصه برداری

۱- خط کشیدن:
مرسوم ترین و قدیمیترین روشی که برای خلاصه برداری از زمان خیلی قدیم وجود داشته است روش خط کشیدن بوده است. این روش نیازی به توضیح ندارد . در این روش زیر مطالبی که احساس میکنیم از باقی مطالب مهمتر هستند خط میکشیم.
۲- برجسته سازی:
با اختراع این ماژیکهای فسفری انگار که تحول عمیقی در صنعت خلاصه برداری پدیدار بشود. این ماژیکها که احتمالا همه شما با آنها اشنا هستید توانایی شگرفی در برجسته کردن متون مهم از نا مهم دارند. به لحاظ محتوایی شبیه قبلی است ولی خوب شکل بهتری دارد.
۳- یادداشت برداری:
برخی از داوطلبان از زمان تحصیلشان عادت کرده اند که برای خلاصه برداری حتما باید نکات مهم را در برگه ای یادداشت کنند. این روش بر خلاف دو روش قبلی بسیار وقت گیر و انرژی بر می باشد ولی در صورتی که به روش مناسبی انجام شود میتواند کارایی بیشتری نسبت به دو روش قبلی داشته باشد.
۴- استفاده از روشهای مایند مپینگ و ساختار درختی:
با ابداع ساختارهای درختی، سلولی و روشهای مایند مپینگ تحول عمیقی در یادداشت برداری به وجود امد .توصیه میکنم که این روشها را اگر بلد نیستید یاد بگیرید زیرا که بسیار سودمند هستند.
۵- خلاصه برداری با استفاده از مثال:
گروهی دیگر از داوطلبان هستند که تنها با مثال یاد میگیرند و با حل مثال میتوانند مطالبی را که خواندند دوباره مرور کنند. این دسته از داوطلبان معمولا با علامت گذاری یک سری از مثالهای حل شده سعی در خلاصه کردن مطلب ومرور مطلب دارند.

دومین سوالی که مطرح میشود این میباشد که مورد استفاده هرکدام از این خلاصه ها چه می باشد؟ ایا باید از همه آنها استفاده کنیم؟

در دور اول مطالعه هنگامی که در سطح شناخت می باشیم بدیهتا ممکن است خیلی از مطالب از نظر ما مهم باشد، بنابراین اگر بخواهیم برجسته سازی کنیم ممکن است به یکباره کل صفحه را برجسته کنیم و یا اگر بخواهیم یادداشت برداری کنیم کلی یادداشت برداریم که هم حجم زیادی خواهند داشت وهم بار علمی چندانی ممکن است نداشته باشند و صرفا همان جمله های کتاب را به کاغذ منتقل کردیم. بنابراین در دور اول مطالعات بهترین روش این است که با مداد مشکی زیر مطالبی که حی میکنیم مهم هستند و دور فرمولهایی که مهمتر به نظر می آیند خط بکشیم. این خط کشی ضرر چندانی ندارد و بیشترین مورد استفاده آن پالایش اولیه اطلاعات ما می باشد.

در دور دوم مطالعات و بعد از این که یه سری مثالهایی در باب اون مطلب حل کردیم(این مثالها میتواند مثالهای داخل متن باشد، و یا مثالهای اخر فصل) و سطح دانش خود را به مرحله فهمیدن رساندیم، آنجاست که میتوانیم برجسته سازی بهتری انجام بدهیم. پس در این مرحله میتوانیم از برجسته سازی استفاده کنیم و از بین مطالبی که در دور قبل با مداد مشکی خط کشیدیم با ماژیک فسفری مطالب مهمتر را برجسته کنیم (اگر کسی با این ماژیک ها مشکل دارد میتواند از خودکار سبز استفاده کنم و دور مطالب مهمتر خط بکشد) در این دور مطالعه همچنین اگر نکات تکمیلی به ذهنمان رسید کنار همان مطالب و در کتابی که مطالعه میکنیم اضافه میکنیم. (نکاتی که معمولا از حل مثال بدست می آیند)

یاد داشتی برداری به شیوه مایند مپینگ و ساختار درختی برای زمانی مناسب هست که شما به سطح سوم از دانش رسیده باشید. یعنی تستهای کنکور ان مطلب را حل کرده اید و حال میخواهید کل فصل را در یک برگه A4 خلاصه کنید. باید حواستان باشد که یادداشت نباید خیلی طولانی باشند و ترجیحا ادرس داشته باشند (مثلا کنارش شماره صفحه و منبع استفاده شده یادداشت شود تا در صورت نیاز به راحتی به آنها ارجاع کنیم)
در ارتباط با نحوه انجام این روش بعدا صحبت میکنیم اما این را در نظر بگیرید که الان خیلی زود است برای این کار.

در انتها باید متذکر شوم آنهایی که به حل تست میپردازند بهتر است بانک تستی برای خودشان درست کنند. روش تهیه این بانک تست بدین صورت میباشد که یک برگه A4 به ازای هر درس تهیه میکنند وتوش به ازای هر فصل یه قسمت از برگه را مشخص میکنند. شماره تستهایی که احساس میکنید مهم بوده و یا نکته ی خاصی در آنها بوده که باید بعدها مرور شوند در این قسمت یادداشت میکنید. لازم به ذکر هست که این لیست باید به مرور زمان کاهش پیدا کند. مثلا در دور اول ممکن است یه لیست بلند بالا که شامل سی تا چهل تست میباشد در این بانک باشد اما به مرور زمان باید این مقدار کاهش پیدا کند به طوریکه در فواصل نزدیک کنکور برای هر فصل تنها چهار یا پنج تست در لیست باقی مانده باشدSmile 
چند نکته باقی میماند که در انتها لازم است در موردشان صحبت کنم:

۱- اگر دوستانی هستند که خلاصه هایی از پارسال دارند که احساس میکنند کیفیت لازم را ندارند انها را دور نیاندازند. بلکه سعی در بروز رسانی آنها داشته باشند و از همان خلاصه ها استفاده نمایند. یا لااقل قسمتهای مهمش را در یک کاغذ جداگانه پاکنویس کنند.
۲- در یادداشت و خلاصه هاتون از رنگ و شکل به وفور استفاده کنید زیرا که تاثیر شگرفی در یادگیری خواهد داشت.
۳- اگر برای یه درس خاص رفتید مرجع و یا یک کتاب دیگر خوندین و احساس کردین مطالبی در کتاب هست که در کتاب اصلی کنکوری خوب پوشش داده نشده این مطالب را در صورت امکان به کتاب کنکوری و در کنار مبحث مربوطه منقل کنید و اگر حجم آن زیاد هست در کنار کتاب کنکور ادرس کتاب مرجع(شماره صفحه، شماره سطر) را اضافه نمایید تا برای مطالعات تکمیلی به آن مراجعه کنید.
۴- خلاصه های افراد دیگر ممکن است به درد شما نخورد اما گرفتنش ضرر ندارد و میتوانید برای یک سری دروس که نیاز به فهم چندانی ندارند (مثل تئوری های مدیریت) با کمک یکدیگر خلاصه برداری کنید. (مثلا تقسیم کار کنید و هر کس یه فصل را خلاصه برداری کند)

yalda
13:04 ~ 12 فوریه 2015

با عرض سلام و خسته نباشید
من دانشجوی رشته نرم افزار هستم و میخواهم کاردانی به کارشناسی منابع درسی و چه کتابهایی را بخوانم تادر کنکور موفق شوم. البته نتوانستم در سایت شما ثبت نام کنم من را راهنمایی کنید
ممنونم

کارشناسی
14:38 ~ 15 فوریه 2015

با سلام
منابع رو از اینجا دریافت کنید.
جهت عضویت در سایت از ستون سمت چپ و بالای سایت کافیست ایمیل خود را وارد کنید، سپس ایمیلی برای شما خواهد آمد، با وارد شدن در لینکی که به شما می دهد میتوانید عضویت خود را فعال سازید.

محمد
02:07 ~ 19 فوریه 2015

یه نقد
نوشتن خودش یه تمرینه واسه یادگیریه مطلب پس به نظر من تا میتونید بنویسید چون مطلبی که مینویسید حتما یه بار تو ذهن تحلیلش میکنید و همون تحلیل خودش برای یادگیری کلیه… من معدلمو که ترم پیش ۱۳ بود با همین روش به ۱۸ رسوندم
مرسی

شیما
16:10 ~ 14 مارس 2015

با عرض سلام…
من دانشجوی رشته معماری هستم میخوام دانشگاه تهران قبول بشم
باید چه کتابایی رو بخونم

شیما
16:13 ~ 14 مارس 2015

البته برای شرکت در ازمون کارشناسی به کارشناسی ارشد ناپیوسته

ali
21:29 ~ 19 آوریل 2015

سلام،کنکور ۹۴ برای ما ۱۶ مرداد هست.
تا الان وقت نکردم تمرین کنم.
از این به بعد هم وقت ندارم.
و حتما هم باید دانشگاه خوب همین امسال قبول شم،چکار کنم؟

علی غلامی
21:52 ~ 29 ژانویه 2016

با سلام
من رشته م نرم افزار کامپیوتر ه ارشد فناوری اطلاعات شرکت کردم
منابع ارشد فناوری اطلاعات می خواستم
میشه لطف کنید منابع رو بگین

محمد جواد
06:55 ~ 4 فوریه 2016

با سلام
در ارتباط با نکته ای که گفتین در دور دوم خلاصه برداری )های لایت( کنیم می خواستم بدونم منظورتون اینه اگ تا اخر کتاب رفتیم بعد امدیم از اول مرور اینکارو کنیم یا اینکه می تونیم فصل ب فصلم اینکاروکنیم یعنی رفتیم فصل ۲ فصل ۱ ک مرور مکنیم های لازتم کنیم این مدل مناسب است؟