آخرین خبر ها
توصیه ها و نکات هفته پایانی به کنکوری های 88

چند روز بيشتر به كنكور باقي نمانده است. همانطور كه هفته ها و ماه ها گذشتند اين يك هفته هم تمام ميشود. شما چه اضطراب داشته باشيد و چه نداشته باشيد، در همين روز، همه چيز تمام شده است، مگر اين كه بخواهيد خود را براي كنكور دانشگاه آزاد و علمی کاربردی هم آماده كنيد. بر اين كه روزهاي پاياني هم با راحتي و آرامش طي شود به توصيه هاي زير توجه نماييد.

دام اضطراب

انجام هر كار مهم و حساسي خود به خود اضطراب آفرين است به خصوص وقتي كه به مراحل نهايي آن نزديك مي شويم. اين اضطراب تا حدي طبيعي است ولي هم چنان كه گفتيم مي توان با به كارگيري فنوني و مهم تر از همه داشتن تفكرمنطقي، اضطراب را تعديل وكنترل كرد. نكته بسيار مهم آن است كه علي رغم وجود اين اضطراب طبيعي، بعضي ناشي گري ها هم به آن دامن مي زند. يك نمونه از بدترين ناشي گري ها، مطالعه تا آخرين ساعات و لحظات است. عده اي حتي تا محل آزمون هم كتاب همراه خود مي برند و تا لحظه ي ورود به جلسه دست بردار نيستند. فرض بگيريدحتي دو سؤال هم از اين خوانده هاي دقيقه ٩٠ در آزمون بيايد ولي حتم داشته باشيد اين كار، يادگيري هاي قبلي شما را مختل خواهدكرد. يك ناشي گري ديگر هول شدن و عجله كردن است. اين كه بخواهيد با سرعت كمبودها را جبران كنيد و تا ميتوانيد بيشتر تست بزنيد هر نتيجه اي هم كه داشته باشد، بيشترين نتيجه اش افزايش اضطراب خواهدبود. اگر باحوصله و منطقي رفتار نماييد كمتر در دام اضطراب خود ساخته خواهيد افتاد. درصورت لزوم به خودتان تذكر دهيد.

آخرین تمهیدات

در چند روز پاياني، مراقب باشيد در دام اضطراب خودساخته نيافتيد. سعي كنيد از روز ماقبل كنكور، تست زني و تمرين را كنار بگذاريد. اگرچنين كاري كرديد توجه داشته باشيد كه هم هي وقت را پاي تلويزيون صرف نكنيد، فقط به خواب و استراحت نپردازيد و يا به دنبال سوژه هاي جديد فكري نرويد. به جاي آن، در فضاي سبز قدم بزنيد، موسيقي ملايم گوش كنيد، ورزش كنيد، به عبادت بپردازيد و دقايقي هم به تصويرسازي ذهني و يا تمرين. شب شام سبكي ميل كنيد.  10 شب بخوابيد و صبح زود بيدار شويد. حتما صبحانه مقوی بخورید و بدون صبحانه از منزل خارج نشوید حتي اگر عادت به صبحانه ي اول صبح نداريد حداقل كره و عسل و تخم مرغ و چاي هر چند اندك، ميل كنيد. بد نيست چند عدد شكلات همراه داشته باشيد. همه ي وسايل مورد نياز را آماده كرده و در جاي مشخصي قرار دهيد. اين كار را حتما خودتان انجام دهيد. دو عدد خودكار، يك مداد تراش و يك مداد پاكن كافي است. براي اطمينان بيشتر، بهتراست يك جامدادي داشته باشيد تا وسايل يك جا باشند. اگرعينكي هستيد در صورتي كه سابقه ي شكستن و خراب كردن عينك داريد! عينك يدكي تهيه كنيد تا به مشكلي برنخوريد. به تمهيدات و مقدمات لازم قبل از كنكور توجه داشته باشيد.

مكان آزمون

در مورد مكان آزمون، توجه به چند نكته مهم است. اول محل آزمون و مسير آن را شناسايي كنيد. لازم است به شماره ي داوطلبي خود كاملا توجه داشته باشيد تا خداي نكرده در مورد محل آزمون دچار اشتباه و مشكل نشويد. اگر روز آزمون صبح زود و سر موقع از منزل خارج شويد اطمينان و آرامش بيشتري خواهيد داشت و هر گونه اشتباه احتمالي قابل جبران خواهدبود. دوم درمورد مكان آزمون و شرايط محيطي آن،خود را براي هر نوع وضعيتي آماده كنيد. پيش بيني اين وضعي تنها به شما كمك مي كند كه اگر با شرايط نامناسبي رو به رو شويد دست و پايتان را گم نكنيد. ممكن است صندلي شما جايي باشد كه مراقبين و رابطين جلسه زياد تردد نمايند، شايد صداي كولر و يا نزديكي فاصله ي آن،شما را اذيت كند، و يا شايد صداي سيستم صوتي نا مناسب باشد،به هر حال براي مواجهه با هر وضعيتي آماده باشيد. اگرموضوعي موجبات ناراحتي شما را فراهم مي آورد محترمانه به مسؤلين جلسه يادآوري كنيد. محل آزمون و مسيرآن را از قيل شناسايي كرده و براي موقعيت مكاني پيش بيني هاي احتمالي لازم را به عمل آوريد.

سر جلسه

عده اي به دليل اضطراب و يا شايد ناشي گري ‐ به خصوص براي آن هايي كه تجربه اول است ‐ حساسيت هاي خنده داري از خود نشان مي دهند. البته رعايت يك سري اصول كلي لازم است ولي وسواس نيست. وسواس درمورد نحوه ي پركردن خانه هاي پاسخنامه، پاك كردن و تصحيح اشتباهات، تطبيق چندباره ي شماره سؤال با شماره ي پاسخنامه، سرعت در برداشتن دفترچه سؤالات و عجله در آغاز پاسخگويي…، موجب اتلاف وقت و افزايش اضطراب مي شوند. سرجلسه كارخود را بكنيد و كاري به ديگران نداشته باشيد. اگر از داوطلبان اطراف شما كسي سؤال پرسيد و يا حتي تقلب خواست، اصلا توجه نكنيد و براي خود دردسر نسازيد. براي رفع خستگي در سر جلسه، مي توانيد بعضي از تمرينهاي آرميدگي را انجام دهيد. سر جلسه ي آزمون دقت لازم را در پاسخگويي داشته باشيد ولي وسواس به خرج ندهيد. توكل و توسل و ياد خدا آرامش بخش دلهاست. همچنین در صورت امکان دفترچه سوالات را از جلسه خارج و برای آماده کردن هرچه سریعتر حل تشریحی، آن را به صورت اسکن شده برای ما ارسال کنید. اگر فكر مي كنيد واقعا كارهاي لازم را انجام داده ايد و در آن چه كه از دستتان برمي آمد كوتاهي نكرده ايد پس اضطراب و نگراني را به خود تحميل نكنيد، توكل داشته باشيد و با توسل به معصومين و ائمه اطهار از آنان مدد بجوييد. به خودتان و تلاش هاي صورت گرفته اعتماد داشته باشيد و اين اعتماد را با توكل و توسل، كامل كنيد.

نتيجه گيري

١‐ در چند روز پاياني،مراقب باشيد در دام اضطراب خودساخته نيافتيد.

٢‐ به تمهيدات و مقدمات لازم قبل از كنكور توجه داشته باشيد.

٣‐ محل آزمون و مسيرآن را از قيل شناسايي كرده و براي موقعيت مكاني پيش بيني هاي احتمالي لازم را به عمل آوريد.

٤‐ سر جلسه ي آزمون دقت لازم را در پاسخگويي داشته باشيد ولي وسواس به خرج ندهيد.

٥‐ به خودتان و تلاش هاي صورت گرفته اعتماد داشته باشيد.

6 – در صورت امکان دفترچه سوالات را با خود از سر جلسه خارج کنید

narvak
19:42 ~ 15 جولای 2009

سلام
خسته نباشید آقای پیمان
ممنون از تمام زحماتتون
امیدوارم بتونیم با قبولی در این آزمون کمی از زحماتتونو جبران کنیم
برامون دعا کنین ، دعا کنین همه ی بچه هایی که زحمت کشیدند به ثمره ی تلاششون برسن ….
من که زیاد تلاش نکردم،اما سعی خودمو کردم.
باز هم ممنون

ایمان
19:52 ~ 15 جولای 2009

باسلام من یکی از طرفداران وبسایت شما هستم و خوشحالم از اینکه چنین سایتی با دید وسیع و اخبار عالی و … در ایران هست که درد بچه های فنی رو میفهمه و به گوش دیگران میرسونه . از ته دل میگم خسته نباشین منم امسال کنکور دارم البته رشتم برق گرایش قدرت هست امیدوارم موفق باشین

آرش
20:23 ~ 15 جولای 2009

چشم آقا پیمان ، هرچی شما گفتی همون کارو میکنیم
ممنون از راهنمایتون
ما که همه جوره آماده ایم بریم سر آزمون و دست پر برگردیم
ایشالا همه بچه ها به حد تلاششون نتایج راضی کننده ای بگیرند

محمدرضا
16:05 ~ 16 جولای 2009

با سلام به دوستان
با تشكر از شما اقا پيمان كه در اين روزهاي نزديك به امتحان هم ما رو تنها نمي زارين. احساس مي كنم اگه قبول شم اين سايت كمك فراواني بهم كرده. من هم مثل بقيه درگير اماده سازي نهايي براي كنكور هستم فقط اميدوارم تراژدي سال 86 تكرار نشه. با آرزوي موفقيت براي شما و همه دوستاني كه واقعا زحمت كشيدن

مهدي
17:23 ~ 16 جولای 2009

با سلام خدمت مدير محترم سايت،واقعاً از زحمات شما كمال تشكر رو دارم اميدوارم هميشه موفق و مويد باشيد.

Mrx
18:53 ~ 16 جولای 2009

من از دست اندر كاران كارشناسي خيلي ممنونم و بهشون خسته نباشيد ميگم

حجت
04:41 ~ 17 جولای 2009

اقا پيمان به خدا ما همه شوكه شديم براي لغو ازمون نهايي خيلي برنامه ريزي كرده بوديم براي اين ازمون خواهش ميكنم هر طور شده اين ازمون اخر رو هم بزار.

نرگس.ش
10:51 ~ 18 جولای 2009

سلام ممنون از راهنماییتون…
ببخشیدا ولی با خوندن اینا استرسم بیشتر شد…

مينو
22:51 ~ 18 جولای 2009

با سلام
من كه نتونستم خوب درس بخونم وفكر هم نمي كنم قبول هم نمي شم والان خيلي ناراحتم چون بعد از كنكور نمي دونم چي كار كنم وجواب بقيه رو چي بدهم.

رزا
01:19 ~ 19 جولای 2009

سلام خسته نباشید بچه ها از بین شماها کسی از بسته مهندسی معکوس استفاده کرده؟

مرضیه
23:09 ~ 19 جولای 2009

سلام
ممنون از سایت خیلی خوبتون…
شمارش معکوس شروع شده ،سعی می کنم استرسم رو کنترل کنم چون الان دیگه فایده ای نداره جز … امیدوارم همه به نتیجه ی تلاششون برسن!
بانزای /(^_^)\

رزا
01:00 ~ 20 جولای 2009

میشه لطفا یکی جواب منو بده

احسان
01:43 ~ 20 جولای 2009

من بسته مهندسی معکوس رو سفارش دادم ولی یه ده روزی طول کشید تا به دستم رسید. اگه میخایید برای کنکور دولتی استفاده کنید بهتره بیخیال بشید چون دیگه بعد از کنکور به دستتون میرسه !

راضیه
12:37 ~ 20 جولای 2009

ن بسته مهندسی معکوس را تهیه و مطالعه کردم بسته خوبی به نظر میرسد فقط امیدوارم که جواب بگیرم . با آرزوی موفقیت برای همه شما دوستان عزیز

honey
18:37 ~ 20 جولای 2009

salam. khaste nabashid. pas azmoone nahaie chi sod?

آرش
23:01 ~ 20 جولای 2009

اصلا مگه مهندسی معکوس توی دروس تخصصی جواب میده؟ (مثلا الگوریتم RR بدن واسه سیستم عامل بعد بگن میانگین زمان انتظار چنده،اونوقت مهندسی معکوس چه گلی به سر ما میزنه؟) این واسه بچه هایی هس که واسه کارشناسی پیوسته میخونن و اگه واسه ما باشه فقط رو درس ریاضی جواب میده
این نظر منه

کریمی
11:38 ~ 23 جولای 2009

من کریمی هستم مدرس درس معارف کاردانی به کارشناسی.اگر لطف کنید و سوالات معارف را برای من ایمیل کنید یا در قسمت نظرات وبلاگ من بگذارید پاسخ انها را هر چه سریع تر در اختیار شما قرار خواهم داد.
http://andisheheslami1.blogfa.com
با تشکر

narvak
16:53 ~ 23 جولای 2009

سلام خسته نباشید
آخه این چه برنامه نویسیی بود؟
میان یکیو خوب میکنن میزنن یکی دیگرو خراب میکنن….