آخرین خبر ها
مصاحبه با حمیدرضا مقسمی پیرامون درس ساختمان داده ها در کنکور کارشناسی ناپیوسته

سوابق آموزشي و شغلی خود را در زمینه کنکور کاردانی به کارشناسی بفرمایید.

ده سال سابقه تدریس در دانشگاههای علم و صنعت و آزاد اسلامی

نه سال سابقه تدریس دروس کنکورهای مختلف کامپیوتری در مقاطع کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد

تالیف 40 کتب کنکور کامپیوتری با تجدید چاپهای متعدد و فروش 200000 نسخه در سال

مدرس نمونه در دانشگاه های مختلف

کارشناس ارشد هوش مصنوعی و رباتیک

طراحی تست یرای آموزشگاهها و موسسات مختلف

مدیریت چاپ کتابهای دانشگاهی گسترس علوم پایه

مدیریت انتشارات کاوشگران جوان رایانه

از سال 74 که اولین کنکور بود ما شروع کردیم درس دادن.

فقط در کاوشگران تدریس کردید؟

سالهای اول همه جا، ماهان بودم قلمچی بودم جاهای مختلف بودم ولی بعد از 3- 2 سال فقط در موسسه خودم (کاوشگران) بودم.

کتابها و جزواتی که برای درس ساختمان داده برای کنکور کاردانی به کارشناسی تالیف کردید را بفرمایید.

درس و کنکور سریع ساختمان داده ها

جزوه طلایی ساختمان داده ها

رفرنسهاي اصلي اين درس را به تفكيك كنكورها بفرمایید.

بیشتر هورویتز و لیپ شوتز بوده.

مطالعه رفرنسهاي اصلي را پيشنهاد مي كنيد؟

نه، برای کنکور لازم نیست.

جزوات و کتابهایتان تمامی سرفصلها را پوشش می دهند؟ و اینکه سوالات کنکورهای سالهای اخیر طوری بوده که خارج از مباحث کتاب شما طرح شده باشد؟

نه، اغلب دولتی ترکیبی بوده از لیپ شوتز و هورویتز و دانشگاه آزاد هم بیشتر هورویتز بوده. نه، ساختمان داده شاید بگویم روتین ترین دروس است. یعنی سیستماتیک است خیلی به ندرت رخ می دهد خارج از این مراجع اصلی تستی آمده باشد شاید اصلاً نیامده باشد. هیچ تستی خارج از لیپ شوتز و هورویتز تا حالا نیامده است.

در مورد اهميت اين درس در قبولي داوطلبان در كنكورهاي رسمي (سراسري – آزاد – علمي كاربردي) توضيحات لازم را بفرماييد.

توی همه ضریب 5 است. یکی از دروس مهم است. بچه ها معمولاً خوب می زنند پس بنابراین درس را باید خوب زد. بالاترین ضریب مثل ذخیره و سیستم عامل دارد. چون سیستماتیک هم هست معمولاً بچه ها آنهایی که قبول می شوند 50 به بالا می زنند.

شما پیشنهاد می کنید که داوطلبان در اين درس چه ميزان از زمان مطالعه شان را به يادگيري مباحث و چه ميزان را به تست زدن اختصاص دهند؟

همیشه 50 – 50؛ 50 درصد وقت بگذارند درس را یاد بگیرند و 50 درصد هم تست بزنند. اول یاد بگیرند بعد تست بزنند.

به منظور يادگيري كامل اين درس چه روشي را براي مطالعه پيشنهاد مي كنيد؟

مثل همه درسها اول درس را قشنگ عمیق بخوانند بعد تمرین کنند. اول هم فقط تستهای سالهای گذشته را بزنند؛ یعنی تستهای رسمی کنکور، اگر وقت اضافه آوردند تستهای تالیفی از کتابهای مختلف تمرینات اضافی بزنند ولی مهمتر از همه تستهای سالهای گذشته است. این ده سال هم این قدر زیاد برگزار شده؛ تستهای رسمی هم زیاد شده؛ نیازی نیست خیلی وقتها که اصلاً تستهای تالیفی و متفرقه حل کنند.

در مورد جزوه طلایی این درس توضیح بفرمایید و اینکه این جزوات به چه میزان با کتابهای درس و کنکور سریع تفاوت دارند؟ و کدام را پیشنهاد می کنید؟

ما خودمان همیشه در مقدمه هم گفتیم برای کلاس کنکور جزوه طلایی؛ چون در کتاب درس که به عنوان کتاب است ممکنه در دانشگاه هم مرجع درسی باشد مطالب کاملتر گفته شده با مثالهای بیشتر، مساله دادیم. چیزهایی ممکنه باشد که در کنکور لازم نباشد. برای دانشگاه کتابهای درس و کنکور را پیشنهاد می کنیم و برای کلاسهای کنکور جزوات طلایی را. چون همان مطالب را دارد چیزهایی که در کنکور نمی آید حذف شده، روی چیزهایی که در کنکور می آید تاکید شده؛ اثباتها، تمرینات برداشته شده، حجمش کم شده کلاً برای کلاس کنکور ما خودمان توصیه اکید می کنیم و همیشه هم از روی جزوات طلایی درس می دهیم. ما به بچه ها می گوییم فقط جزوه طلایی برای کنکور کفایت می کند و هدف هم فقط کنکور است نه آموزش علمی؛ آموزش علمی یک چیز دیگر است. برای کنکور جزوات طلایی را یاد بگیرند کفایت می کند.

جزوات طلایی فروش آزاد دارد؟ یا فقط به داوطلبانی که در کلاسهای موسسه شرکت می کنند داده می شود؟

نه فروش آزاد ندارد مگر اینکه کسی در آزمونها شرکت کند. بعد این جزوات هم ویژگی بارزش این است که کتاب سه سالی یک دفعه، دو سالی یک دفعه، حداکثر سالی یک دفعه عوض می شود ولی جزوات را ما ماه به ماه عوض می کنیم یعنی ممکنه الان این دوره درس می دهم ماه بعد که دوره جدید می شود جزوه را عوض می کنیم یعنی یک ویژگی بارزش این است که جزوه طلایی چون جزوه است کتاب نیست و 40 تا 40 تا تکثیر می کنیم مرتب در حال تغییر است.

مطالعه مباحث مرتبه و پيچيدگي زماني و زيربرنامه هاي بازگشتي براي تعدادي از داوطلبان نسبت به فصول ديگر مشكل تر است؛ براي يادگيري عميق اين مباحث چه راهكارهايي را پيشنهاد مي كنيد؟

فقط تمرین. مثل ریاضیات می ماند. ریاضیات فقط تمرین می خواهد ساختمان داده هم بیس اش ریاضی است مخصوصاً همان 3-2 فصل اول که فقط تمرین زیاد، تست زدن زیاد، بچه ها را راه می اندازد.

براي جلوگيري از فراموشي مطالب براي مرور چه راهكارهايي را توصيه مي كنيد؟

تمرین باز مثل ریاضیات. دقیقاً مثل این است که بگوییم ریاضیات؛ ریاضیات تمرین می خواهد و ساختمان داده هم ریاضیات است تمرین می خواهد. می خواهند یادشان نرود باید تمرین کنند، تست بزنند.

براي داوطلباني كه هدف آنها قبولي در دانشگاههاي معتبر سراسري كه پذيرش دوره هاي روزانه و شبانه دارند، هرچند که میزان ساعات مطالعه معیار دقیقی نیست ولی برای اینکه یک معیار کلی داشته باشند براي كسب درصد موردنياز چه ميزان ساعات مطالعه در هفته را توصيه مي كنيد؟

ساعت اصلاً نمی شود گفت چون بستگی به پیش زمینه دارد. ما فقط می گوییم این قدری بخوانند که ساختمان داده را روی رنج 80 – 70 در خانه تمرین بکنند. در تمرینهای خودشان 80 درصد که واقعاً در عمل بتوانند 70 – 60 بزنند. ساعت اصلاً نمی شود گفت. ما دانشجویی داریم که در هفته 1 ساعت می خواند خب زمینه اش قوی است یاد می گیرد و یکی داریم زمینه اش ضعیفه 10 ساعت هم بخواند یاد نمی گیرد. ساعت اصلاً ملاک نیست. ما فقط به بچه ها می گوییم باید این 100 تا تست را 80 درصد بزنید. ما فقط معیارمون این است چه در 1 ساعت چه در 10 ساعت.

در مقابل داوطلباني كه به دلایل مختلف (مثل ترخیص از خدمت سربازی) هدف آنها فقط قبولي (برای مثال در دانشگاههاي غيرانتفايي شهرستان) است، مطالعه چه مباحثي را که مستقل از مباحث دیگر باشند را برای كسب درصد موردنياز پيشنهاد مي كنيد؟

همیشه فرمول ما این است همه را متوسط بخوانند بهتر از این است که یک فصل را بخوانند و یک فصل را بخوانند. بهتر است همه فصول را نگاه کنند، در هر فصل مطالبی که به نظرشان سخته، آنها را نخوانند یا همه تستها را بزنند ولی بالاخره 50 درصد تستها متوسط است، 20 – 10 درصد ساده و 20 درصد سخت است. آن سختها را کنار بگذارند. همه را بخوانند و سختها را خودشان کنار بگذارند.

یکی از سوالات داوطلبان این است که با توجه به اینکه درصد 3 درس تخصصی با هم محاسبه می شود، آيا سفيد گذاشتن ساختمان داده با بالا زدن 2 دروس تخصصي ديگر قابل جبران است؟

این همان فرمولی است که گفتم. این کار اشتباهی است چون ممکن است همان ساختمان داده ای را که کنار گذاشتند امسال ساده بیاد و ذخیره ای که خواندند خیلی سخت بیاید. فرمولمان این است که هیچ وقت هیچ درسی را کنار نگذارید. قانون کلی کنکور این است که همه را متوسط بخوانید بهتر از این است که یکی را بخوانید یکی را نخوانید.

با توجه به نحوه طراحي تستهای ساختمان داده اگر داوطلبان بين دو گزينه 50 – 50 شك داشته باشند توصيه شما چيست؟

50 – 50 باز 50 – 50 است. یعنی بعضی وقتها بزنند بعضی وقتها نزنند. ما می گوییم 50 – 50 را یک ذره احساس کردند یکیش بهتر می خورد آنرا بزنند بین 2 تا تست ولی بین 3 تا دیگر نه.

اشتباه آن دسته از داوطلباني كه عليرغم مطالعه كافي، شرکت در کلاسهای کنکوری مناسب، تست زدن و تمرین زیاد، نتیجه ای را که می خواستند از ساختمان داده نمی گیرند، را چه مي دانيد؟

هزاران اشتباه ممکن است باشد ما آزمونها را که برای بچه ها واجب کردیم برای همین است ما در آزمون می فهمیم که مشکل کجاست. مشکل ممکن است در سرعت باشد، مشکل ممکن است در درک دقیق مطالب باشد، مشکل ممکن است توی عادت کردن به منفی زدن باشد. توی آزمون دادن ما مشکل را پیذا می کنیم. مشکل ممکن است صورتهای مختلف داشته باشد. اینکه مشکل می تواند چه باشد، ما از بچه ها 20 – 10 بار امتحان می گیریم تا بفهمیم مشکل هر دانشجو چی است. یکی سرعتش کمه، یکی خوب درس را نفهمیده، یکی عادت دارد همه را بزند وقت کم می آورد، یکی دقتش کمه منفی می زند. دلایل مختلفی است که ما باید پیدایش کنیم.

براي كسب درصد عالي در اين درس چه توصيه هاي به داوطلبان مي كنيد؟

فقط تمرین؛ تمرین تمرین تست. هی بخوانند هی تمرین کنند هی آزمون بدهند. برای ساختمان داده تاکید کردم ریتمش ریاضی است و ریاضیات هم فقط با تمرین آدم یاد می گیرد.

 

hamed
21:25 ~ 1 آوریل 2012

من پارسال 2 3 تا درس کاوشگران رفتم / و خودمم خیلی اصولی پیش رفتم و رتبه 11 رو آوردم.

جزوه طلایی ساختمان داده اونقدر عالی و خوب بود که من 100% زدم.

بازم میگم رتبه های برتر به رجایی نرن / به همون شمسی پور و شریعتی برن / به نظر من بهتره.

گول زیبایی دانشگاه ، درمانگاه و استخر و…. رو نخورید / استادهای خوب براتون مهم تر باشه.

Amir
21:02 ~ 4 آوریل 2012

hamed@

حامد جان خودت الان شمسی پور هستی یا رجایی؟
لطفا یکم بیشتر توضیح بده در مورد ۲ خط آخری که نوشتی!

zahra
14:18 ~ 5 آوریل 2012

کاش این جزوه طلایی رو آزاد هم میفروختن .

hamed
17:44 ~ 5 آوریل 2012

من الان رجایی هستم

بعضی از همکلاسیام کاردانی تو شمسی پور بودن / انتخاب رجایی شرایط خاصی میخواد مثل ورودی های 88 که 45 تا آزاد 45 تا فرهنگی بودن. به نظرم ما ناپیوسته ها از اول تبعیض زیاد بهمون شده فقط به فکر این باشید که هم زودتر تموم کنید هم خودتون بشینید بخونید / حتما موقع انتخاب دانشگاه یه گزارش کامل از رجایی میدم بهتون.

درساتونو خوب بخونید واسه کنکور / زیاد دور خودتونو شلوغ نکنید / تکرار دروس خیلی مهم هستش/ من خودم درس های تخصصی ام به 4 5 بار دوره هم رسید.( یه دور کامل/ جاهایی که یادم می رفت رو باز مرور کردم / خلاصه نویسی هام رو مرور می کردم که مطالب یادم نره)

ممنون از مدیر سایت.

علي
21:51 ~ 7 آوریل 2012

سلام حامدجان خسته نباشي
ميشه به شماره زيرتك زني كه خودم بهت زنگ بزنم يا شماره تون روتوسايت بزارين چندتاسوال ازت داشتم ممنون ميشم اگه اين كارروبكني
09388333069

سهیلا
18:55 ~ 8 آوریل 2012

سلام حامد
من سوالی در مورد دانشگاه شهید رجایی ازت دارم
این دانشگاه به شما قول استخدام میده؟
یا بعد از اینکه دوره کارشناسیتون تموم شد تازه مصاحبه میشید؟
kaviani68@gmail.com این ایمیل من هست لطفا کمکم کن

hamed
21:48 ~ 8 آوریل 2012

بزودی یه گزارش از نحوه درس خوندنم براتون می نویسم و میذارم همین جا.
همه فوکوستون رو برنامه ریزی صحیح و اجرای اون باشه .

علی این ایمیل من هستش

h.amiri1987@yahoo.com

سهیلا : نه اصلا اینطور نیست که استخدام یا مصاحبه ای در کار باشه / ما باید درسمون رو خوب بخونیم و تو اون گرایشی که خودمون دوست داریم واسه کار آینده باید خودمون خودمون رو قوی کنیم / کسی دلش واسه کسی نمی سوزه / یه حقیقتی هست اینه که سیستم آموزشی ما از پایه ایراد داره / و دانشگاه ها (اکثرشون) اینجوری نیست که پس از اتمام یه متخصص تحویل بدهند / باید خودمون همت داشته باشیم / کتاب بخونیم / کلاس های آزاد و فنی بریم / من فنی بودن رو بیشتر دوست دارم تا آکادمیک بودن / دانشگاه ها فن کار هم یاد نمیدن چه برسه کار رو.

nayereh
19:33 ~ 9 آوریل 2012

سلام به همه بچه ها

اقا حامد واقعاخسته نباشي
اگه ميشه قضيه ي اين جزوه ي طلايي چيه؟
خواهش ميكنم جواب بديد

hamed
22:12 ~ 10 آوریل 2012

سلام

موسسه جناب مقسمی به نظرم هم پرسنل خوب هم استادای خوبی داره / جزو طلایی یه جورایی مختصر و مفید بنظرم.
من خودم ساختمان داده وقت کلاس رفتن نداشتم ولی بلد بودم/ و فقط جزو رو خوندم و 100% زدم .

جزوهای طلایی کاردانی به کارشناسی واقعا عالی بودن / ولی اینو بدونید که سوال های ضریب 5 هر سال 1 یا 2 درس معمولا غیر استاندارد میشه!!!!

علي
20:16 ~ 11 آوریل 2012

سلام حامدجان
من يك ايميل برات فرستادم ولي هنوز جوابي دريافت نكردم

hamed
22:54 ~ 23 آوریل 2012

علی
راجع به اون قضیه یه بار دیگه بهم ایمیل بزن
تا بهت بگم کی بیای دانشگاه و بهت بگم چیکار کنی.

کنکور
21:28 ~ 25 آوریل 2012

سلام بچه ها با این پارتی بازی ها میشه رفت دانشگاه دولتی.البته این از خودم نمیگم خودم به وضوح دیدم . برای نمنونش پارسال توی المپیاد کشوری کامپوتر که در تبریز برگزار شد یه امتحان سوری برگزار کردن آدمهای خودشونا فرستادن

نرگس
22:28 ~ 9 می 2012

سلام ببخشید یه سوال داشتم:درسته که میگن دانشگاه علمی کاربردی رشته نرم افزار و کلا حذف کرده.یعنی اصلا دیگه پذیرش نداره؟
———
مدیر سایت: بله فعلا که امسال پذیرش ندارند و معلوم نیست بر چه اساسی این کارو کردند.

از دانشجویان دانشگاه شریعتی
22:39 ~ 10 ژوئن 2012

مصاحبه ها خصوصا مصاحبه با مهندس حمید رضا مقسمی در خصوص ساختمان داده خیلی خوب بود
لطفا با مهندس کیوان زارعی از اساتیدموفق کنکور کامپیوتر مصاحبه ای داشته باشید
مولف زبان تخصصی کامپیوتر و مولف کتاب های ساختمان داده ها و زبان های برنامه سازی…حتمااز مصاحبه با هاشون بچه ها استفاده خواهند کرد

امین
10:46 ~ 11 ژوئن 2012

مصاحبه ها خیلی خوبه ولی یه جورایی شکل مطرح کردن سوالات از اساتید زیاد مناسب نیست. لطف کنید در مصاحبه باسایر اساتیدکامپیوتر تنوع در سوالات به گونه ای باشه که بدرد همه بخوره.این مصاحبه ها یه جورایی انگیزه می ده

بهزاد
13:43 ~ 11 ژوئن 2012

مصاحبه ها جالب بود. خوب تدارک داده بودید .ایول استفاده کردیم اگر با بقیه اساتید مطرح امکان مصاحبه باشه که خییلی می تونه برا بچه ها استفاده داشته باشه کار جالبی می تونه باشه

بهزاد
13:46 ~ 11 ژوئن 2012

مصاحبه ها جالب بود. خوب تدارک داده بودید .ایول استفاده کردیم اگر با بقیه اساتید مطرح امکان مصاحبه باشه که خییلی می تونه برا بچه ها استفاده داشته باشه کار جالبی می تونه باشه

بعد کنکوری
15:49 ~ 11 ژوئن 2012

سلام لطفا در صورتی با اساتید صحبت می کنید یه کمی هم از بعد قبولی سوال بپرسید.این کامنت ها که بچه ها می دن رو هم در نظر بگیرید.مشکلات که فقط قبول شدن نیست لطفا ازشون در ارتباط با دانشگاه ها وضعیت کا رو …. مرسی

زهره
10:22 ~ 13 ژوئن 2012

بچه ها### جزوات کلاسی مهندس زارعی رو کی داره؟؟؟ساختمان یا ذخیره@@@@@از کجا پیدا کنم ؟

سامان
18:55 ~ 18 ژوئن 2012

جزوه ساختمان داده مقسمی روکی داره؟

reza solhei
10:48 ~ 12 نوامبر 2012

من فارغ التحصیل شدم می خواهم ارشد بخونم توان خرید کتاب رو ندارم خودم هم معلول هستم کتاب ساختمان داده و ساختمان گسسته ندارم