راه اندازی دو گرایش تصویربرداری پزشکی و پرتودرمانی در واحد علوم علوم تحقیقات

گروه مهندسی پرتوپزشکی واحد علوم و تحقیقات اقدام به تاسیس دو آزمایشگاه تحقیقاتی کلینیکی “تصویربرداری اپتیکی” و “درمان اپتیکی” خواهد نمود.

دکتر مجید پولادیان، مدیر گروه کارشناسی مهندسی پرتوپزشکی این واحد دانشگاهی، ازبیش از۲۰ثبت اختراع داخلی در این گروه پرتوپزشکی این واحد خبر داد و تصریح کرد: ساخت چاپگر X-Ray با قابلیت افزایش دو برابری کیفیت تصاویر رادیوگرافی و خصوصا ماموگرافی برای نخستین بار توسط پژوهشگران مهندسی پرتوپزشکی این واحد دانشگاهی در جهان مطرح شد که ضمن ارائه در کنفرانس بین المللی IEEE-EMBC2007 مورد تقدیر IEEE قرار گرفت.

وی از راه اندازی دو گرایش تصویربرداری پزشکی و پرتودرمانی در تحصیلات تکمیلی این گروه تخصصی خبر داد و گفت: دانشجویان و پژوهشگران مهندسی پرتوپزشکی باید با حضور در کنگره های پزشکی و همکاری با متخصصان رشته های پزشکی از طریق انجام پروژه های مشترک، ارتباطات خود را با جامعه پزشکی کشور گسترش دهند تا از نیازها و مشکلات جامعه پزشکی کشورمان مطلع باشند و بدین منظورو جهت خبردارشدن از برنامه های کنفرانس ها و کنگره های داخلی پزشکی و غیر پزشکی میتوانند به سایت www.iranconferences.ir مراجعه نمایند.

مدیر گروه کارشناسی مهندسی پرتوپزشکی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: امید است، با تأسیس بیمارستان فرهیختگان، تعامل مطلوبی میان پژوهشگران این گروه و متخصصین پزشکی برقرار شود.

وی با بیان اینکه کارشناسی مهندسی پرتوپزشکی در سال ۱۳۸۳ به دستور دکتر علی عباسپور ریاست وقت گروه های مهندسی هسته ای ، تنها در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد، ادامه داد:علاوه بر مسئولیتهایی که در رابطه با تجهیزات پزشکی (مثل دستگاههای SPECT ) مراکز کلینیکی کشور به عهده فارغ التحصیلان و حتی دانشجویان ما است. در حال حاضر سه دستگاه تصویربرداری تخصصی PET در بیمارستان های مسیح دانشوری، شریعتی و رضوی مشهد در کشور وجوددارند، که همگی زیرنظرو یا با همکاری متخصصان تربیت شده در این واحد دانشگاهی در حال فعالیت هستند و این نشان دهنده کارآیی مطلوب متخصصین این رشته می باشد.

وی گفت: همکاری و عقد قرارداد ویا انجام پروژه های مشترک با بیمارستان ها به منظور نگهداشت تجهیزات کلینیکی، مرکز تحقیقات بیمارستان امام خمینی(ره)، مرکز تحقیقات رویان، موسسه محک و سازمان انرژی اتمی از جمله فعالیت های مشترک این گروه تخصصی با مراکز صنعتی بوده است.

مدیر گروه کارشناسی مهندسی پرتوپزشکی واحد علوم و تحقیقات از تلاش ها در این واحد دانشگاهی به منظور انجام پروژه های مشترک با اساتید مطرح بین المللی ابراز خرسندی کرد و افزود: واحد علوم و تحقیقات با برگزاری جلسات دفاع ازرساله های کارشناسی ارشد و دکتری از طریق ویدئو چت، ایجاد شرایط حضور پژوهشگران در نشست های علمی و بهره مندی اساتید و دانشجویان از فرصت های مطالعاتی، گام های مثبتی در جهت گسترش فعالیت های پژوهشی محققان خود برداشته است.

وی از انتشار بیش از ۸۰ مقاله ISI توسط دانشجویان این رشته ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: اختراع بین المللی نازک سازی حفاظ با استفاده از نانو مواد و ابداع روشی نو برای تشخیص و درمان سرطان پوست با استفاده از اپتیک از جمله دستاوردهای علمی و پژوهشی این گروه تخصصی است. ضمن آنکه اجرای بسیاری از پروژه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی، بصورت کار گروهی و با همکاری دانشجویان مقطع کارشناسی با دانشجویان مقاطع بالاتر، تحت نظارت اساتید گروه میسر گردیده است.

دکتر پولادیان آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته مهندسی پرتوپزشکی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: فارغ التحصیلان این گروه تخصصی می توانند در سازمان انرژی اتمی، بیمارستان ها، مراکز پزشکی هسته ای، امور نگهداشت، خدمات و تعمیرات، واردات و صادرات و شرکت های مهندسی پزشکی و پرتوپزشکی و نیز مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند و یا درصورت تمایل در رشته های مجاز در دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و حتی خارجی ادامه تحصیل دهند.

Check Also

آغاز ثبت نام آزمون تحصیلات تکمیلی سال ۱۳۹۵

مهلت ثبت نام : زمان شروع ثبت نام از روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ لغایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *