آخرین خبر ها
تفاوت شهریه ترم گذشته و ترم جدید در دانشگاه آزاد!

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی سال تحصیلی خود را با افزایش چند درصدی شهریه در این دانشگاه آغاز می کنند. همچنین دانشجویان ورودیهای گذشته نیز با افزایش شهریه‌های ثابت و متغیر مواجه شده اند. این افزایش به طور دقیق از قبل به دانشجویان اعلام نشده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، شوک جدید دانشگاه آزاد به دانشجویانش افزایش “میانگین ۱۵ درصدی” شهریه هاست. بر اساس تعریفی که معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از این شیوه جدید افزایش شهریه در جمع خبرنگاران ارائه داد، میانگین ۱۵ درصد یعنی با توجه به مرغوبیت رشته، میزان شهریه ممکن است در یک واحد دانشگاهی ۱۵ درصد، ۱۲ درصد یا حتی ۱۸ درصد باشد اما در کل میانگین نباید از ۱۵ درصد بیشتر باشد! و با واحدهای متخلف برخورد می شود.

جالب اینجاست که تاکنون هیچ تعریفی از مرغوبیت رشته ذکر نشده و شهریه ثابت و متغیر دانشجویان ورودی سالهای گذشته، امسال چند برابر شده است. این در حالیست که شهریه ثابت همانطور که از نامش مشخص است از اول تا پایان تحصیل یک دانشجو باید یکسان باشد.

البته این رسم افزایش شهریه ثابت از زمان مدیریت فرهاد دانشجو بر دانشگاه آزاد باب شد و حال هیأت امنای دانشگاه آزاد با تصمیماتی که اتخاذ کرده اند بار دیگر برای دانشجویان تمام مقاطع افزایش شهریه ثابت را تصویب کرده اند.

از سوی دیگر دانشگاه آزاد برای یافتن میانگین افزایش ۱۵درصد فرمولی را در نظر گرفته است که خروجی اعمال آن را دانشجویان به درستی دریافت نمی کنند. به گفته دانشجویان در واقع می توان گفت فقط خود مسئولان دانشگاه آزاد متوجه فرمول افزایش شهریه می شوند و بس. در این میان دانشجویان مجبورند برای انتخاب واحد و از دست ندادن کلاس درس، شهریه را هر طور شده واریز کنند وگرنه با پیامهای سیستم ثبت نام مبنی بر تأکید واریز شهریه مواجه می شوند.

در ادامه تصاویر انتخاب واحد برخی از دانشجویان دانشگاه آزاد را مشاهده می کنیم که شهریه ثابت شان در نیمسال اول سال گذشته با نیمسال نخست سال تحصیلی جدید زمین تا آسمان متفاوت شده و باز هم بدهکار هستند.

تصویر وضعیت شهریه نیمسال نخست سال گذشته یک دانشجوی دکتری

تصویر وضعیت شهریه همان دانشجو در نیمسال نخست امسال

تصویر وضعیت شهریه دانشجوی کارشناسی در نیمسال نخست گذشته

تصویر وضعیت شهریه همان دانشجو در نیمسال نخست جاری

به گزارش مهر، یک دانشجوی دکتری تهران مرکزدر همین راستا اعلام کرد: از زمان انتخاب واحد و ثبت نام، فرمول محاسبه شهریه بر اساس نیمسال نخست سال تحصیلی گذشته اعلام شده بود و شهریه مذکور را بر این اساس پرداخت کردیم اما حالا پس از گذشت ۱۰ روز از زمان ثبت نام، متوجه شدیم که شهریه ها گران تر شده و دوباره به دانشگاه بدهکار هستیم در حالیکه فکر می کردیم کل شهریه پرداخت شده است.

دانشجوی دیگری که از علوم تحقیقات با مهر تماس گرفت، گفت: دانشگاه آزاد هرچند اعلام کرده شهریه را ۱۵ درصد افزایش داده اما در واحد علوم تحقیقات این شهریه به ۱۹ درصد افزایش رسیده است و جالب آنکه همزمان با افزایش شهریه، میزان پذیرش دانشجویان دکتری هم افزایش ۸ برابری یافته است.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هم که ورودی سالهای گذشته بودند با چنین افزایش شهریه ای مواجه شده اند و شهریه ثابت و متغیر دانشجویان تمام واحدها به شکل یکسانی افزایش یافته است.

هر ساله رسم بر این بود که بعد از اعلام نتایج آزمونهای دانشگاه آزاد، جدول شیوه ثبت نام، مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و البته جدول شهریه برای داوطلبان تازه پذیرفته شده در سامانه اطلاع رسانی معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منتشر می شد اما امسال تنها مدارک مورد نیاز برای ثبت نام، حق بیمه و مهلت ثبت نام در سامانه اطلاع رسانی این معاونت درج شده و خبری از جزئیات شهریه ثابت و متغیر برای گروه های علوم انسانی و غیرعلوم انسانی نیست و در واقع دانشجویان جدید الورود نمی دانند با چه میزان شهریه در ترم نخست روبرو می شوند تا خود را برای پرداخت آن آماده کنند.

دور از ذهن نیست که حذف جدول شهریه، صرفاً به علت افزایش های اعمال شده باشد. این در حالیست که بر خلاف سنت شکنی دانشگاه آزاد، شهریه ثابت و متغیر سایر دانشگاههای شهریه پرداز زیر نظر وزارت علوم برای سال تحصیلی جدید با درصد افزایش یافته، در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

خاطرنشان می شود که یک مسئول دانشگاه آزاد در دفاع دیگری که از افزایش شهریه داشت، پیش از این اعلام کرده بود: بر اساس مصوبه وزارت علوم، دانشگاههای شهریه پرداز می توانند تا سقف ۲۵ درصد به شهریه هر سال خود بیفزایند در حالیکه دانشگاه آزاد امسال میانگین ۱۵ درصد افزایش شهریه اعمال کرده است.

به گزارش مهر، از زمان ریاست میرزاده بر دانشگاه آزاد، وی و همکارانش بارها اعلام کرده اند ۹۹ درصد هزینه های دانشگاه آزاد از راه شهریه دانشجویان تامین می شود و باید راههای دیگری برای کسب درآمد این دانشگاه یافت و به همین منظور کارگروههای مختلفی برای رسیدن به این هدف تشکیل شد.

میرزاده حتی تاکید کرد که با پیدا کردن این راههای درآمدی، می توان تا حدی از میزان بار شهریه بر دوش خانواده ها کاست اما تاکنون رئیس این دانشگاه در جمع خبرنگاران حاضر نشده و درباره شوک شهریه توضیحی نداده است. اما چنین به نظر می رسد امسال سنگین ترین بار شهریه بر دوش خانواده های دانشگاه آزاد گذاشته شده و از زمان شروع اعتراضات به افزایش تماسهای مستقیم خبرنگار مهر با مسئولین دانشگاه بی پاسخ ماند.

ali
23:28 ~ 18 سپتامبر 2014

با سلام خواهشمند است از تغییر قیمت شهریه دانشگاه آزاد خبر تهیه کنید به خدا داره به ما فشار می آید چرا من که ورودی سال ۹۱ هستم هر سال با آغاز سال تحصیلی باید تفاوت مبلغ شهریه را پرداخت کنم. چرا در این دانشگاه بی درو پیکر که برای پایان نامه حتی اساتید آن وقت ندارند و من هیچ استادی ندارم و مجبور شدم از دانشگاه دیگری استاد بگیرم باید مبلغ ۲۴۰۰۰۰ هزار تومان بپردازم به اضافه هزینه شهریه ثابت که ۱۲۸۰۰۰۰ است . من برای اینکه حرفم مستند باشد از سایت دانشگاه مبالغ را سال به سال کپی میکنیم تا شاهد تغییرات اساسی در مبلغ باشید . جالب اینجاست تا شهریه ثابت ریخته نشود نه وام داده میشود نه چیز دیگری . کیفیت آموزش بسیار پایین است . اساتیدبرای خود نمایی به دانشجویان نمره کم میدهند. دانشگاهی که مدرکش را هرجا ببرید نگاه بدی به ان میکنند و ارزشش را کم میدانند. در صورتی که در دانشگاههای دولتی چون دانشجو از سهمیه دولت استفاده میکند . سریعا واحدی های او پاس میشوند. ولی اینجا دانشگاه آزاد است. و نمی گذارند در نیم سال اول حتی پروپزالت تصویب شود چه برسد که برای مراسم دفاع آماده شوی . متاسفانه هیچ ارزیابی روی دانشگاه وجود ندارد. برای خودم که دراین دانشگاه تحصیل میکنند متاسفم چرا چون همه به من میگویند مدرک لیسانست که دانشگاه خواجه نصیر بود را خراب کردی . من اشتباه بزرگی در زندگی ام مرتکب شدهام که پا به این دانشگاه مدرک گرا گذاشتم. دریغ از حتی یک کار علمی و مفید .

شهریه دانشگاه آزاد از بدو ورد بنده
————————————————————————
نیمسال اول سال ۹۲-۹۱
شهریه ثابت: ۱۰۷۲۹۹۰۰ نظری: ۶۹۱۵۰۰ عملی عمومی: ۹۳۴۹۰۰ عملی تخصصی: ۹۳۴۹۰۰ عملی بیمه : ۲۰۰۰۰ عملی پایه: ۹۳۴۹۰۰ عملی اصلی: ۹۳۴۹۰۰ پایان نامه : ۳۳۶۸۳۰۰
——————————————————————————
نیمسال اول سال ۹۳-۹۲
شهریه ثابت: ۱۱۰۵۱۷۹۷ نظری: ۷۱۲۲۴۵ عملی عمومی: ۹۶۲۹۴۷ عملی تخصصی: ۹۶۲۹۴۷ عملی بیمه : ۲۰۰۰۰ عملی پایه: ۹۶۲۹۴۷ عملی اصلی: ۹۶۲۹۴۷ پایان نامه : ۳۴۶۹۳۴۹
—————————————————————————-
نیمسال اول سال ۹۴-۹۳
شهریه ثابت: ۱۲۷۰۹۵۶۶ نظری: ۸۱۹۰۸۱ عملی عمومی: ۱۱۰۷۳۸۹ عملی تخصصی: ۱۱۰۷۳۸۹ عملی بیمه : ۲۰۰۰۰ عملی پایه: ۱۱۰۷۳۸۹ عملی اصلی: ۱۱۰۷۳۸۹ پایان نامه : ۳۹۸۹۷۵۱

کارشناسی
12:45 ~ 19 سپتامبر 2014

تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید .
هر کدوم از دانشجویان دانشگاه آزاد راجب این مورد اطلاعات و انتقادات دارن در همین صفحه میتونن اعلام کنند.