آخرین خبر ها
اصول برنامه ریزی تحصیلی

امور درسی یکی از مهمترین فعالیتهاست که اهمیت زیادی در سایر جنبه‌های زندگی دارد. بر این اساس انجام این فعالیت مهم به نحو احسن بطوری که نتایج خوب و عالی در بر داشته باشد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هیچ کاری بدون برنامه ریزی فعالیتی کامل نخواهد بود. بویژه مسائل درسی و تحصیلی بیشتری دارند،

فواید برنامه ریزی تحصیلی به روشن شدن اهداف کمک می‌کند

زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود می‌کند توجه بیشتری به اهداف برنامه مبذول می‌دارد. و این کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از اهداف پیدا کند و آنها را دسته بندی می‌کند. اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هیچیک را فدای دیگری نکند.

از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند

همچون سایر امور زندگی مسائل تحصیلی نیز از لحاظ تنظیم وقت و زمان دارای اهمیت هستند. برنامه ریزی به فرد کمک خواهد کرد، استفاده مفیدتری از مدت زمانی اختیار بکند و از اتلاف وقت خود جلوگیری نماید. مسأله وقت در برخی موارد تحصیلی همچون نزدیکی امتحانات و در حین برنامه ریزی برای کنکور اهمیت شایان توجهی دارد. از دست دادن وقت برابر خواهد بود با از دست دادن بسیاری از موفقیتها در آینده.

از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند

استفاده از یک برنامه ریزی استاندارد و با اصول صحیح علمی به فرد کمک خواهد کرد انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده به هدر ندهد. در این نوع برنامه ریزیهای استاندارد عمدتا روشهای مفیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب خواهد شد، فرد بیشترین استفاده را از توان ذهنی خود بکند و از اتلاف آن جلوگیری کند. به یک مثال توجه کنید، در برنامه ریزی تحصیلی بر مبنای یافته‌های روانشناسی اصل در نظر گرفته می‌شود، با این محتوا که بعد از مدتی (حدود 45 دقیقه) بعد از شروع مطالعه و یادگیری منحنی یادگیری بسیار پائین می‌آید، بطوری که فرد یادگیری خوبی بعد از این زمان نخواهد داشت، مگر اینکه یک استراحت کوتاهی داشته باشد. با در نظر گرفتن اصولی از این قبیل ، فرد برنامه ریزی تحصیلی خود را طوری انجام می‌دهد تا هر 45 دقیقه یکبار استراحت کوتاهی داشته باشد تا دوباره با تجدید قوای ذهنی شروع به یادگیری نماید.

اصول صحیح برنامه ریزی تحصیلی

برای برنامه ریزی در کلیه امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید. این مسأله در برنامه ریزی تحصیلی حائز اهمیت فراوانتری است. برای خود روشن کنید اهداف بلند مدت شما کدامها هستند، اهداف کوتاه مدت کدامها هستند: مثلا:

•           هدف بلند مدت: قبولی در کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه سراسری امسال

•           هدف کوتاه مدت: مطالعه فلان دروس در این ماه یا در این هفته

اهداف خود را زمان بندی کنید

زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه مدت تعیین کنید. مثلا تعیین کنید که مطالعه چه دروسی را در چه مدت زمانی به اتمام خواهید بود.

مطالعه دروس را به صورت موازی انجام دهید.

برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می‌کنند. مثلا یک هفته برای یک درس. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آنها می‌شود. توصیه می‌گردد به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب کنند و مطالعه کنند. به این ترتیب خواهند توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنند. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه این دروس بیشتر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشتر جلوگیری خواهد شد. به برنامه‌های زیر با تنوعهای متفاوت توجه کنید.

مطالعه درس ذخیره و بازیابی ، ساختمان داده ها ،سیستم عامل در یک هفته شامل 2 روز اول ذخیره ، 2 روز دوم ساختمان داده ، 2 روز سوم سیستم عامل . مطالعه درس ذخیره و بازیابی اطلاعات ، ساختمان داده ها ، سیستم عامل در یک هفته شامل صبح ، ذخیره – ظهر ، ساختمان داده – عصر ، سیستم عامل. توجه کنید که برنامه ریزی دوم از لحاظ تنوع مناسبتر است، چون در یک روز 3 درس مورد مطالعه قرار می‌گیرد، در حالیکه در روش اول هر 2 روز یک درس و این احتمال بیشتری دارد که موجب خستگی ذهنی شود.

تناسب میان دروس را رعایت کنید

در برنامه ریزی برای مطالعه دروس خود تناسب ، مسأله مهمی است. به عبارتی تنوع در انتخاب دروس نیز مهم است، انتخاب درسهای فیزیک ، شیمی ، ریاضی در یک مدت زمان مشترک کارآیی خوبی نخواهد داشت. شیوه مطالعه این دروس به یکدیگر نزدیک است و خستگی بیشتری به همراه خواهد داشت. همه آنها با انواع فرمولها سر و کار دارند و این تداخل مطالب را پیش خواهد آورد. بنابراین بهتر است از چنین ترکیبی استفاده کنید: ذخیره ، ادبیات ، ساختمان داده ها ، یا اگر از شیوه دروسی استفاده می‌کنید که بهتر نیز هست ساختمان داده و ادبیات – برنامه سازی و اندییشه اسلامی – آمار و زبان تخصصی.

استراحت را در برنامه ریزی خود فراموش نکنید

در مطالعه تمام وقت خود مثلا زمانیکه برای کنکور یا برای امتحانات برنامه ریزی می‌کنید علاوه بر استراحتی که هر 45 دقیقه یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر می‌گیرند، هر چند ساعت یکبار مدت زمان طولانیتری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا 45 دقیقه در نظر بگیرید و استراحت طولانیتری برای پایان هر مقطع زمانی (مثلا یک هفته ، یک ماه) و شروع مقطع در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال دانشجویی که برای یک هفته خود مطالعه درس سیستم عامل و ادبیات را انتخاب کرده است، بطوری که هر روز صبح سیستم عامل و هر بعد از ظهر به مطالعه ادبیات می‌پردازد. در فاصله هر 45 دقیقه مطالعه ، یک ربع استراحت می‌کند و هر 3 چهل و پنج دقیقه یک استراحت 45 دقیقه‌ای برای خود دارد. در پایان هفته که بعد از ظهر جمعه را در نظر گرفته است بطور کامل به استراحت می پردازد تا هفته بعد را برای مطالعه ذخیره و زبان تخصصی در نظر گرفته است با انرژی بیشتری شروع کند.

برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی

برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی اندک تفاوتهایی با سایر برنامه ریزیهای تحصیلی مثلا آمادگی برای کنکور دارد. به این صورت که اهداف شما با اهداف مدرسه در هم می‌آمیزد و شما برای برنامه ریزی درسی خود تا حدی از برنامه ریزی مدرسه تبعیت می‌کنید. با اینحال شما در کنار اهداف برنامه ریزی شده مدارس که برای شما تعیین می‌کند در چه روزی به مطالعه کدام دروس بپردازید، اهداف خود را در راستای همان دروس تنظیم کنید و سایر اصول برنامه ریزی را نیز رعایت کنید.

 

mohamad
08:56 ~ 3 آوریل 2011

سلام به آقا پیمان و تبریک سال نو
ممنون که همیشه به فکر دانشجویان این کشور هستید.

با تشکر

azita
12:53 ~ 3 آوریل 2011

سلام دوستان و پیام جان برنامه ریزی من چگونه است؟
روز اول: صبح اندیشه * عصر – برنامه نویسی
روز دوم : صبح – سیستم عامل * عصر : ساختمان
روز سوم : صبح ذخیره * عصر – مدار منطقی

ممنون

Zahra
13:27 ~ 6 آوریل 2011

سلام بر آقا پيمان و همه دوستان کارشناسي دات کام …
آقا پيمان مي بخشيد من يه سوال ارشدي داشتم !
من تو کنکور کارشناسي ارشد امسال از گرايش “هوش مصنوعي”
شرکت کرده بودم ولي بعد اينکه سوالات رو تموم کردم برگشتم و بقيه گرايش ها رو
همينطور شانسي زدم !!
مي خواستم بدونم با توجه به اينکه ضريب بقيه دروس صفر است آيا اين کار تاثيري
در مجاز يا غير مجاز بودن من داره ؟؟؟
**با تشکر از سايت بسيار مفيدتون**
—————
مدیر سایت : خیر تاثیری نداره.

نیلوفر
13:53 ~ 7 آوریل 2011

سلام آقا پیمان خسته نباشید

آقا پیمان یه خبری همین الان شنیدم می خواستم

بدونم درست کنکور کاردانی به کارشناسی 90 رو

می خواد بدون کنکور بشه این حرف تا چه حد صحت

داره

نیلوفر
13:59 ~ 7 آوریل 2011

سلام آقا پیمان خسته نباشید

همین الان یه خبری شنیدم که دانشگاه آزاد

کاردانی به کارشناسی 90 می خواد بدون کنکور

بشه این حرف تا چه حدی صحن داره

لطفاً ا گه چیزی می دونید به من بگید

آزاده
15:42 ~ 29 آوریل 2011

سلام
من امسال دارم میخونم واسه کنکور
البته کتابهای پارسه رو خریدم
کتاب+کنکور آزمایشی
چون راهش برام دور بود کلاسهاش و ثبت نام نکردم
البته به صورت غیرحضوری مشاوره و رفع اشکال داره و برامون برنامه ریزی میکنن
اتفاقا اولین برنامه ای که پارسه برام ای میل زد همین بود ! ممنون

neda
13:19 ~ 29 جولای 2011

salam
khaste nabashid
bebakhshid aghayae modir hich etelaee az natayeje konkore karshenasie poodman be dasetoon naresi.khodaiish kheili tool nakeshid?
pas key mikhan javabe maro bedin.
in hame soal vali hich javabe roshani vasash nadarin:(

احمدرضا
13:52 ~ 31 آگوست 2011

سلام :من دانشجو کاردانی کامپیوتر هستم نمی دونم چه کتابهایی رو برای کنکور کارشناسی مطالعه کنم :جزوه هام بسیار سطح پایین هست اگر ممکنه راهنمایم کنید

طاها
02:12 ~ 23 اکتبر 2011

سلام
تشكر بسيار بابت مطالب بسيار خوبي كه در سايت ميزاري